2018 Özürlü Birey Modülü Uygulama Kılavuzu

Özürlü Birey Modülü Pilot Uygulama; İller ve İlçelere bağlı İlgili Bakanlık ve kurumlarda internet tabanlı oluşturulmuş işlemler uygulamasıdır. Uygulamayı http://ilsis.meb.gov.tr adresinden sık kullanılanlar kısmına ekleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Adrese girdiğimiz zaman karşınıza çıkan ekranda; Kişisel bilgiler, Atama, Teftiş ve İnceleme kısmı, Özlük işler dışında tüm kısımlara erişebilmek için “tıklayınız” linkini kullanarak Kullanıcı adı ve şifre kısmına yönlendirileceksiniz. Kullanıcı adınız ve şifreniz İLSİS yetkilileri tarafından sizlere verilecek olup sistemin güvenlik kodunu da aynı ekranda girerek Özürlü Birey Modülü Uygulama sistemine girişinizi yapabilirsiniz. Sistemdeki güvenliliğiniz açısından İLSİS tarafından verilen şifrenizi, şifre değiştir kısmından kolaylıkla değiştirebilir dilediğiniz şifreyi oluşturabilirsiniz.

Özürlü Birey Modülünün oluşturulma amacı; Bünyesindeki tüm okullarda eğitim alan bireylerin ödemeye esas iş ve işlemlerinin takip edilmesi sistemidir. Birey Kayıt İşlemleri, Eğitim Bilgisi Girişi ve Eğitim Bilgisi Giriş Onaylama ve herhangi bir sebepten dolayı MEB tarafından reddedilmiş eğitim bilgilerinin düzenlenme amacıyla oluşturulmuş seçenekler ve ekran grupları da sistemde yer almaktadır. Birey Kayıt İşlemleri seçeneği; Kuruma kaydolmak isteyen bireylerin ilk kayıtlarının oluşturulması ve kayıtlı olan kişilerin takibi amacıyla oluşturulmuştur. Eğitim Bilgisi seçeneği; kayıtlı olan bireylerin aylık eğitimlerinin girişini yapmak ve gözlemlemek amacıyla, Eğitim Bilgisi Onaylama seçeneği ise kurumlar tarafından aylık olarak girilen eğitim bilgisinin onaylanması, bu bireylere ait faturaların tarih ve sayılarının girişi, ücretsiz eğitim gören bireylerin belirtilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

Özürlü Birey Modülünün menü işlemleri kısmında; Birey Kayıt İşlemleri, Aylık Eğitim Bilgileri Girişi Eğitim Bilgisi Girişi ve Eğitim Bilgisi Giriş Onaylama kısımları yer almakta olup, işlemlerin çoğu bu seçeneklerden gerçekleştirilmektedir. Birey Kayıt İşlemleri butonu ise kendi içinde; Yeni Birey Kayıt ve Kayıtlı Birey Listesi olarak 2 kısma ayrılmaktadır. Tüm bu kısımlara ise seçeneklerin sol yanında bulunan ok işaretine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu yönetmelik 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve 01.07.2005 5378 sayılı kanunu kapsamında özel eğitim okulları ve özel eğitim, öğretim, özürlü bireylerin gelişimi açısından uygulanacak eğitim destek programlarının oluşturulması amacıyla yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın